طالبی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

طالبی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

طالبی یک میوه تابستانی بسیار محبوب است و برای درمان انواع بیماری‌ ها فواید بسیار زیادی دارد. هر 100 گرم طالبی حاوی 34 عدد کالری است بنابراین افرادی که قصد کاهش وزن دارند، می‌توانند از این میوه خوشمزه و مفید استفاده کنند.
طالبی به علت حاوی مقدار زیادی ویتامین C، زکسانتین و کاروتنوئید در خود برای سلامت چشم مفید است و می‌تواند با بیماری آب مروارید، آسم و سرطان‌های گوناگون مقابله کند زیرا سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. بیشتر بیماری‌های قلبی ناشی از کلسترول بالا و فشار خون است، بنابراین مصرف میوه طالبی می‌تواند این بیماری را کاهش دهد و سلامتی را برای افراد به ارمغان آورد.
نکاتی که هنگام خرید طالبی باید رعایت شود
طالبی خریداری شده باید با رنگ‌های زرد و نارنجی انتخاب شوند و سفت و سنگین باشند. هنگام خرید طالبی حتما به تمیز بودن پوست آن دقت کنید؛ چرا که رعایت مسائل بهداشتی برای درامان ماندن باکتری‌ها از بدن تاثیر زیادی دارند. نباید روی پوست آن شکاف نخورده باشد؛ چرا که طالبی بریده شده حاوی باکتری سالمونلا بوده و می‌تواند ریسک مسمویت ناشی از آن را در شما افزایش دهد.
افراد مبتلا به دیابت، ورم روده و سوءهاضمه در صورت مصرف زیاد طالبی، دچار نفخ روده، درد یا ورم معده می‌شوند.
متخصصان تغذیه و رژیم درمانی به مصرف طالبی قبل از غذا توصیه می‌کنند؛ چرا که همراه وعده‌های غذایی باعث بروز سوء هاضمه شدید در افراد خواهد شد.
طالبی برای درمان کدام بیماری‌ها مفید است؟
ویتامین C، ویتامین A بتاکاروتن و فیتوشیمی‌های موجود در طالبی باعث ارتقای سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از کم آبی، تنظیم فشار خون، وکنترل دیابت می‌شود. این میوه به بهبود گوارش، استراحت عضلات و سم زدایی در بدن کمک کرده و پیشرفت آرتروز را کُند می‌کند.
دیابتی‌ها طالبی را محتاطانه مصرف کنند
هر چند نوشیدن برخی آبمیوه ها بخصوص فالوده طالبی در تابستان بسیار دلچسب است اما اگر احتیاط نشود می تواند عوارضی را ایجاد کند. افرادی که دیابت دارند باید در خوردن طالبی جانب احتیاط را رعایت کنند. این افراد هفته‌ای 2-3 لیوان طالبی خردشده بیشتر استفاده نکنند.
افراد تا زمانی که به دیابت کنترل شده نرسیده اند باید مصرف طالبی را کنار گذارند و به جای آن میوه هایی با قند پایین تر را میل کنند.