سردرد، بی حالی، خستگی و کوفتگی بدن نشانه‌های اولیه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است که در بیشتر مواقع افراد به علت سرما، تصور می‌کنند به سرماخوردگی مبتلا شده‌اند.
علائم اولیه گازگرفتگی مشابه آنفلوانزا است

آلرژی

آلرژی، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف است. موادی مثل گرده گیاهان، برخی داروها، مو ، پشم و پر حیوانات، گرد و غبار هوا، بعضی غذاها ، نیش حشرات و ..... می توانند باعث واکنشهای آلرژیک شوند. این مواد آلرژی زا باعث می‌شوند که سیستم ایمنی بدن، بیش از حد فعال شده و علائم حساسیت را در بدن ایجاد می کنند.

آلرژی‌های فصلی (خصوصا در فصل بهار و پاییز) ، یکی از انواع شایع آلرژی‌هاست.

در ضمن ژنتیک از موثر‌ترین عوامل ابتلا به حساسیت می باشد. به عبارت ساده‌تر، اگر یکی از والدین به هر نوعی از آلرژی مبتلا باشد، ابتلای یک فرزند از 3 فرزندش به این بیماری دور از انتظار نخواهد بود.

گاهی اوقات آلرژی به همراه بیماری آسم دیده می شود. آسم یک بیماری مزمن است که در آن تنگی نفس به علت ورم لوله های تنفسی بوجود می آید و اگر این ورم درمان شود تنگی نفس هم از بین می رود. یکی از دلایل ورم لوله های تنفسی در افراد مبتلا به آسم ، آلرژی است.

 

علائم آلرژی عبارتند از:

علائم بینی: آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و خارش بینی (شایع ترین علائم)

علائم چشمی: خارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی و حساسیت به نور

علائم تنفسی: احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صدای خس خس

علائم گوارشی: سوزش و خارش در دهان، تورم لب ها، صورت و زبان، سوهاضمه، کهیر، شوک آنافیلاکسی (انقباض مجاریی هوایی، تورم گلو، شوک با افت شدید فشارخون، ضربان قلب سریع، گیجی و...)

علائم عمومی در بدن: خستگی و عصبی شدن و

 

چگونه آلرژی تشخیص داده می شود؟

به دلیل مزایای ذیل پزشکان و بیماران بیش از پیش به انجام تست های خونی تمایل نشان می دهند:

  • مشخص شدن میزان آلرژی بدن به انواع آلرژن های تنفسی و غذایی (در آزمایش پوستی میزان و تنوع آلرژنها کمتر و به ازای هر آلرژن یک سوزن استفاده میشود که هم درد بیشتری دارد و هم هزینه بر و زمان بر است.)
  • انجام تست روی سرم بدون نیاز به تستهای پوستی
  • سهولت انجام تست برای همه بیماران حتی  کودکان
  • ایمن بودن بیمار و عدم ایجاد واکنشهای آنافیلاکسی در افراد آلرژیک

  • اختصاصی بودن آن نسبت به تست های پوستی

 

آزمایشگاه پاتوبیولوژی و مولکولی فرزان، تنها مرکز ارائه دهنده دقیق ترین و کامل ترین آزمایش تخصصی طراحی شده آلرژی، جهت شناسایی 33 آلرژن غذایی شایع و 35 آلرژن تنفسی شایع در ایران به روش مولتی پلکس ایمونوبلات، با استفاده از معتبرترین کیت های ساخت آلمان و مورد تایید وزارت بهداشت است.

;